Zajęcia ćwiczące motorykę dużą i koordynację ruchową

Witajcie!
Dziś opowiemy Wam o zajęciach regularnie realizowanych w naszym przedszkolu, a mowa tu o koordynacji ruchowej oraz ćwiczeniach motoryki dużej. Motoryka duża to nic innego jak zdolność kontrolowania ruchów większych części ciała, takich jak ręce, nogi i tułów. Poprzez ich stymulację przedszkolaki udoskonalają równowagę i umiejętności przestrzenne, są one niezwykle ważnym elementem w rozwoju ruchowym dziecka, ponieważ pomagają w budowaniu siły mięśniowej, a także w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała.
Motoryka duża to przede wszystkim nastawienie na aktywność ruchową, będąca niezbędnym czynnikiem wpływającym na rozwój fizyczny maluchów, poprawiający ich krążenie krwi, a gdy zaangażują całe swoje ciało, udoskonalają także równowagę. Przykładami motoryki dużej są proste czynności, które dzieci wykonują na co dzień- chodzenie, skakanie, gra w piłkę, czy jazda na rowerze.
Podczas naszych ostatnich zajęć wykorzystaliśmy wielką kolorową chustę, którą dzieci miały za zadanie tak poruszać, aby piłeczki wleciały do otworu znajdującego się w samym środku tkaniny. Było mnóstwo głośnych śmiechów i radości, jak również skupienia, malującego się na twarzach naszych przedszkolaków, zwieńczonego sukcesem i wykonaniem ćwiczenia.
Istnieją ćwiczenia motoryki dużej, które możecie wykonywać ze swoimi pociechami w domowym zaciszu, a zaliczają się do nich:
- wspólny spacer
- skakanie na skakance czy trampolinie
- stworzenie toru przeszkód z dostępnych przedmiotów: sznurków, plastikowych miseczek, poduszek, krzeseł itp. (oczywiście pod Waszym czujnym okiem)
- poranne ćwiczenia rozciągające
- jazda na rowerze
- pływanie
To tylko niektóre z propozycji pozwalające na rozwój ruchowy dzieci, ale także wspólny czas spędzony na świeżym powietrzu, w obecności przyrody. Zachęcamy Was do powyższych czynności, ponieważ ruch to zdrowie, gwarantujący wytwarzanie endorfin, udaną zabawę i pogodę ducha.
Zdradźcie nam, które z powyższych przykładów wybieracie najczęściej?
Data: 10.04.2024